World Music - Malý průvodce světem world music

Of Milkmaids & Architects (2007)

Martha Tilston

Squiggly Records

01.10.2012 | Poslouchejte písničky s podivuhodnou patinou, v nichž drnká banjo, koukejte se na fotografie, vnímejte naléhavý hlas a trkne vás to: ta sem snad musela spadnout z 60. let hippiovské éry anglického folkrocku.


Martha Tilston

Of Milkmaids & Architects (2007)

Squiggly Records

http://www.marthatilston.co.uk/shop.html

Poslouchejte písničky s podivuhodnou patinou, v nichž drnká banjo, koukejte se na fotografie, vnímejte naléhavý hlas a trkne vás to: ta sem snad musela spadnout z 60. let hippiovské éry anglického folkrocku.

 

A rodný list Marthy vám dá za pravdu: otec Steve Tilston, nevlastní matka Maggie Boyle. Mládí pak strávené na klíně členů Fairport Convention, léta dospívání v klubech s Johnem Renbornem a Bertem Janschem.

Martha Tilston nominovaná v Anglii na nováčka Folk Awards, skládá sama (k lidovkám se uchýlí pouze dvakrát)  – o afrických dětských vojácích, válce v Iráku, nudě k uzoufání v kanceláři, o životě protékajícím v nahořklé běžnosti mezi prsty, pokroucených vztazích, ale také lásce – a vy máte pocit pokračování jakéhosi dávného protestsongu.

Vystudovaná herečka, členka úspěšného dua Mouse, parťačka Damiena Riceho na turné vydala první album Bimbling v roce 2005: namalovala tucet obrazů, podle nichž složila písničky, následně je vydražila, aby bylo na natáčení.

Na Of Milkmaids & Architects s nezávislým rockerem Mattem Tweedem už peníze shánět nemusela, vydělala si na ně hraním – například v Glastonbury. „Nechápu, proč mě cpou mezi tradiční folkaře. Mě osudy služek na pustinách nezajímají, vždyť já ani nevím co je pustina, já zpívám o tom, co mě může potkat ve městě“, vzkázala Martha tradicionalistům. Intenzita jejích silných písní, podtržená vyjímečným hlasem má vyznění katarze od běžného – přestože úspěšného  - folkování. Martha není Kate Rusby, ani Eliza Carthy. To spíš klon Laurie Anderson s Joni Mitchell. Každou notou překvapivá, žádostivá a jedinečná.

Z tohohle alba se vám zatočí hlava, takže bacha.

Squiggly Records

Jiří Moravčík

Odkaz na Myspace.comWWW odkaz

Zpět