World Music - Malý průvodce světem world music

Older Than My Old Man Now (2012)

Loudon Wainwright III.

Proper Records

19.08.2012 | Patriarcha rozvětveného hudebního klanu a nestor amerického písničkářství rekapituluje. Napadlo ho to, když si uvědomil, že přežil svého otce a sám je už „tak trochu mrtvý“.


Shromáždil čtyř děti a dvě ze svých třech manželek a natočil nádherné album ve stylu Americana: blues, folkrock, soulové balady, jazz i kabaret.

Ivan Diviš kdysi napsal, že když se ho někdo zeptal co dělal celý život, považoval to za útok a začal se bránit: Loudon, vzdálený představě vzoru strážce rodinného krbu a ctnosti, útok odráží dobrovolnou zpovědí - hořkosladce humornou, kdy se směje přes slzy, sebeironickou a na dřeň upřímnou.

Otec Loudon Wainwright Jr. byl uznávaným publicistou a editorem magazínu Life. Četba jeho sloupků, esejů a vzpomínky na „bojové vztahy“ přiměly prý syna napsat skladby o stárnutí, smrti a vlastním selhání; v mnoha textech otce cituje a obrací se na něho. Nejvíc v jedné ze svých životní skladeb In C: „Nehraji moc na klavír a na kytaře by to bylo v G, ale když chce chlap zpívat o „heavy shit“, musí si sednout ke klavíru.“

Pokud patříte k fanoušků rodiny Wainwrightů, máte jistě ponětí o tom jak si její členové vzájemně – a nevybíravě – vjížděli léta do vlasů, doceníte vrcholný moment alba: Loudonův duet s dcerou Marthou v Over The Hill, jediné skladbě jakou kdy složil s bývalou ženou Kate McGarrigle. Nejen pro její jímavou melodickou krásu, představuje akt konečného usmíření. Kdo by si nepamatoval ne zas tak starý dceřin drsný písňový vzkaz otci Bloody Motherfucking Asshole, za to, jak od nich kdysi zbaběle utekl. Ke Kate se Loudon vrací v závěru kytarového blues s foukačkou Older Than My Old Man Now, a nečekaně: „Jsem vinen, přežil jsem svou ex.“ Kate totiž zemřela na rakovinu před dvěma lety.

Loudon s ní měl ještě syna – dnes slavného písničkáře Rufuse – s nímž si zazpívá baladu The Days That We Die a s další dcerou - Lucy Wainwright Roche – melodickou, ale dost smutnou perličku s akordeonem All In The Family smířlivě konstatující: „V rodinných válkách není vítěze.“

S bývalkou - Suzy Roche – zpívá v 10 a úplně se všemi v The Here & Now, tím pádem i s další ex - Ritou Marií Kelly a za podpory jazzového kytaristy Johna Scofielda.

Výborná je countrybluesová natřásačka Double Lifetime s Ramblin´Jack Elliottem a v kabaretní I Remember Sex Loudon nasazuje k nejtěžšímu humoru: „Pamatuji na své sexuální začátky, teď už se snažím  jen po telefonu.“

Zpívá s ním Dame Edna Everage, populární dáma typu „střelenější Tootsie“ v podání australského komika Barry Humpriese. Seznámili se v televizním seriálu Ally McBealová, protože Loudon Wainwright se okolo filmu a televize motal často; hrál třeba v M.A.S.H.

Dokázal toho ve své kariéře dost, získal dokonce i Grammy, ale hodně i navyváděl, že by nato kniha nestačila, nejčastěji se mu proto přezdívá Pan nepředvídatelný. Ve výběru muzikantů to bylo vždycky naopak, například už skoro třicet let se skoro do ničeho nepouští bez multiinstrumentalisty Chaima Tannenbauma. Na albu hraje také flétnista Robin Morton ze skotské kapely Boys of The Lough, violoncellista Erik Friedlander (John Zorn) nebo kytarista a banjista Matt Munisteri (Randy Newman).

Proper Records

Jiří Moravčík

Odkaz na Myspace.comWWW odkaz

Zpět