World Music - Malý průvodce světem world music

Öptüm

Sezen Aksu

World Village

21.11.2011 | Nejslavnější turecká zpěvačka během třicetileté kariéry dokázala proměnit turecký pop k nepoznání. Našla ideální spojnici mezi Orientem a Západem, tradicí a moderní dobou, statutem božské hvězdy a radikální komentátorky politického dění.


V muslimské společnosti zrušila spoustu ženských tabu a nerozpakovala se zpívat v kurdském jazyce. Čtyřiadvacáté album, jedno ze svých úplně nejlepších, naplnila milostnými písněmi a nádherným hlasem z něho učinila událost podzimu. Sedmapadesátiletá zpěvačka, spisovatelka a skladatelka  je považována za Královnu tureckého popu, což v našem vnímání turecké a orientální hudby znamená daleko něco jiného než popmusic, jak ji slýcháme na Západě. Tam je naopak Sezen Aksu brána za hvězdu world music, protože její písně představují velmi lákavou a sofistikovanou spojnici tradičních nápěvů, nástrojů a podnětů.

Sezen Aksu se narodila v Izmiru a první nahrávku natočila ve dvaadvaceti letech. Na vrchol se dostávala postupně, ale z dnešního pohledu je zřejmě, že u  turecké mládeže zabodovala hlavně novým hudebním pojetím i názory. Koneckonců když někdo prodá čtyřicet milionů alb, tak to o něčem svědčí.

Sezen Aksu složila v uplynulých pětatřiceti letech písně, které provokovaly politiky i náboženské autority. Za to ji lidé milovali, že nikdy neuhnula a svou obrovskou popularitu dokázala využít pro dobré věci. Její názory na kurdskou problematiku například vzala v úvahu také turecká vláda.

Novému album Sezen Aksu se okamžitě po vydání dostalo velké pozornosti. Vedle neobyčejného, emocionálního hlasu, který nezestárl ani po sedmapadesáti letech, si snad většina recenzentů všimla také zpěvaččina silného a melodického skladatelství, využívající jak surfující kytary tak dechy a spoustu tradičních nástrojů.

World Village

Jiří Moravčík

WWW odkaz

Zpět