Sistema Subversiva (2011)
Da Cruz
Six Degreees
27.10.2011 | Budeme si na to muset zvykat: hudební nepravděpodobnosti představují daň za fakt, že z jednoho konce světa na druhý se dostanete pouhým klikem myší nebo o pár hodin déle letadlem.
Zajímavé je také sledovat kudy se kdo vydá: brazilská mulatka ze São Paulo uteče na zkušenou do Lisabonu, v irském baru se živí zpěvem bossa novy, tam ji potká švýcarský muzikantský elektroterorista, lanovkou vytáhne do alpského městečka Bettmeralp s výhledem na Materhorn a přemluví k natočení desky, k jejímuž agresivnímu, hlasitému a rytmicky nekompromisnímu zvuku prý našli inspirací v „místním až strašidelném tichu“.
Bossa nova napíchlá na elektrobeaty už dávno není žádnou novinkou, Cibelle, Céu, Seu Jorge a v decentní formě i Luisa Maita vítězně táhnou světem a reprezentují nejsoučasnější podobu moderní brazilské hudby zbavené barvotiskové nálepky karnevalových tanečků. Nikdo z nich se ale nepustil do křížku s metalovým elektro industriálem, s nímž veteráni Swamp Terorrists z Bernu od 80. let strašili Evropu s daleko větší intenzitou než krajanští Young Gods.
Ale klid, žádné strachy: producent a programátor Ane H s bubeníkem Pitem Lee už nejsou nejmladší a ze svých nároků na hluk hodně slevili, kytarista Oliver Husmann s nimi před tím neměl nic společného a jako hippies se léta toulal po Brazílii a hlavně, dravý soulový hlas Mariany Da Cruz se jen tak ke zdi přitlačit nedá.
Takže na třetím, nejpropracovanějším zpěvaččině albu otevřeném adrenalinovým hitem Boom Boom Boom posloucháme směsný kompromis: taneční funky bossa nova, jazz, dancehall, nasamplované breakbeaty, pořádnou dávku portugalského kuduro ( mix taneční elektroniky a afrokaribských stylů původně z Angoly) a nigerijského afrobeatu. Nad několika skladbami s dechovou sekcí totiž vyloženě poletuje duch Fely Kutiho a z dáli k tomu znějí švýcarské kravské zvony.
Za vrchol alba lze považovat originálně, do podoby Ethiopia přepracovanou slavnou skladbu Yegellé Tezeta od otce ethio jazzu vibrafonisty Mulatu Astatkeho.
Z velké části se nás sice valí pořádný nářez, brazilskou duši a svobodomyslnost ale neztratil díky portugalsky zpívající Marianě, „lyrickým“ pauzám s vypnutým proudem a samba bubnování. A houpavý reggae hit Papo De lze hrát i dětem ve školní družině.
Očekávejte také perličku: skladbou Warm Leatherette v 80. letech Daniel Miller odstartoval historii svého vydavatelství Mute Records. Da Cruz ji nabízí ve formě hi-tech-punk-samba.
Jiří Moravčík