World Music - Malý průvodce světem world music

Blessed (2011)

Lucinda Williams

Lost Highway

17.05.2011 | Bezmála šedesátiletá nepřístupná kráska se předloni podruhé vdala a dala v textech sbohem truchlivým milostným trablům: už žádná zlomená srdce a nešťastné neopětované lásky. S elektrizujícím, zastřeně mučivým hlasem najednou zpívá o válce, víře, sebevraždě kamaráda Vica Chesnutta a tak nějak krásném životě.


Album se Opilému andělovi, jak Lucindě přezdívají,  proměnilo v oslavu přežití, znovuzrození a zprávu o tom, že nikdy není pozdě na změnu. „Nic v tom nehledejte. Konečně jsem našla chlapa se kterým chci být a on se mnou. Nikdy předtím jsem to nezažila,“ řekla Lucinda k překvapivému obratu v tématech.

Když uvážíme, že už skoro všechno na americké písničkářské scéně dokázala a stejně jde do dalšího kola, obdiv k ní narůstá. Odjakživa spojována s country a otázkou, proč sakra to country vlastně nehraje. Komu stetson nezalehl uši, od ní slyšel vždycky drsný countryrock, syrové blues a folkové kody Ramblin 'Jack Elliotta; na Blessed se Lucinda blíží asi nejvíc od vší tíhy vlastní slávy uvolněnému Dylanovi. A producent Don Was vše podřídil jejímu vpíjivému hlasu – vždycky znějícímu jak nářek z půlnočního baru, kde zrovna někoho zastřelili – a podtrhl pozváním Elvise Costella: s kytarou!

„Nikdy předtím jsem ho takhle neslyšela hrát a když mu Don napsal mail, přišla od  Elvise odpověď: seš si jistý, že patřil mě? Strašně mě to nakoplo,“ vysvětlila Lucinda důvod proč skladby Buttercup, Seeing Black nebo Convince Me hoří rockovým ohněm do něhož přikládají Rami Jaffe s hammondkami ( hrál s Pearl Jam i Foo Fighters) a kytarista Greg Leisz ( Robert Plant, Wilco, The Smashing Pumpkins).

Za žalující, ztěžka se sunoucí Soldier´s Song se vám chce zpěvačku praštit; snést takovou bezútěšnost dá práci, ještě větší přijmout perspektivu cynismu manželky vojáka odcházejícího do války: „Bejby rozluč se, táta jde bay bay.“

Blues Born To Be Loved bez znalosti textu také krájí emoce, nakonec se ze světobolu vynoří zklidnění: „Nenarodili jste se jen tak pro nic, ani abyste trpěli. Narodili jste se pro to být milováni.“

Lucinda Williams nezastírá, že by možná na šťastnou lásku mohla začít věřit: na Grammy nominovaná skladba Kiss Like Your Kiss, původně ze soundtracku k mysterioznímu televiznímu seriálu Blood True, obsahuje totiž verše: „Žádná tráva nebude tak úplně zelená.“

Výtečnou, otevřenou, dvojtvářní píseň Elvis Costello okomentoval: nejlepší zpívání její kariéry.

Dvojalbová de luxe verze obsahuje z první nahozené demo verze skladeb. Podtitul The Kitchen Tapes pak znamená, že místem, kam s kytarou a kafem každé ráno usedá skládat je starý kuchyňský stůl.

Lost Highway

Jiří Moravčík

Odkaz na Myspace.comWWW odkaz

Zpět