World Music - Malý průvodce světem world music

The Old Burying Ground (2010)

Evan Chambers

Dorian Recordings

22.09.2010 | Zpráva pro ty, kteří jdou po stopách po stopách Time Eriksena. Na albu nemá zásaní podíl, nicméně jako vždy je nepřeslechnutelný.


Evan Chambers, klasický skladatel, hudebník a profesor Michiganské university rád navštěvuje hřbitovy. Bloumá, přemýšlí o životě, neodkladnosti smrti a čte epitafy z náhrobků. V New Hampshire, na dvou starobylých hřbitovech - The Old Burying Ground v Jaffrey a St. John's Episcopal Church v Portsmouthu – v něm texty zanechaly tak hluboký dojem, že požádal americké a irské básníky Keitha Taylora, Jane Hirshfieldovou, Paulu Meehanovou, Richarda Tillinghasta a Thomase Lynche o rozvinutí myšlenek z epitafů a složil bezmála padesátiminutovou kantátu. Protože si ale nedokázal představit jak lidé z 18. století vystupují z hrobů a zpívají v operním stylu, napsal hudbu v níž podle svých slov zúročil své zkušenosti i srdeční záležitosti: irskou tradiční melodie, americký folk, evropskou klasiku, albánskou polyfonii a sacred harp.

Ta hudba má sice svůj patos, chrámovou rozeznělost a  „vážnost“, rozhodně ale nepatří k pseudoklasickým kýčům křečovitě se podbízejících načinčanou prázdnotou.

Velmi příjemně se to poslouchá ( k žehlení se to ale moc nehodí) a zájem o sacred harp podtrhuje přizvání pěvce největšího: Tima Eriksena.

O další party se podělili: sopranistka Anne-Carolyn Bird a tenorista Nicholas Phan.

Symfonický orchestr Michiganské university řídí renomovaný Kenneth Kiesler.

Zkuste, budete velmi mile překvapeni.

Dorian Recordings

Jiří Moravčík

WWW odkaz

Zpět