World Music - Malý průvodce světem world music

Disk O´Brass (2006)

Dick O´Brass

Indies Records

20.07.2006 | „Většina alb „keltského mainstreamu“ stojí na dvou třech zajímavých skladbách a ty zbývající si mohou mezi sebou kapely beze všeho půjčovat, aniž by si toho někdo všimnul,“ vyřkl před časem nahlas obecně známou skutečnost významný londýnský DJ Charlie Gilett, na jehož názor worldmusikový svět dá.


Že tím nemyslel muzikanty kolem Michael McGoldricka, Flook, Kíly, Lúnasy či málem kohokoliv z edinburghských klubů, to dá rozum. Ti s vypulírovaným a  poprockovým přístupem neměli nikdy nic společného a zeptat se jich na to, co pro ně představuje keltská hudba, možná byste se divili, co všechno by vám řekli. Co z Gilettových slov tedy plyne pro české Kelty? Nemlich to samé.  A termínem „keltská world music“ (rozumím tomu jako keltské ber kde ber) to nepřetlučou ani Dick O´Brass. To jako, že používají bretaňský bombard, skotské dudy a Angličan Seán Barry tu párkrát hrábne do strun harfy? Pankeltství se přece provozuje už od časů Alana Stivella.

Tam kde se Dick O´Brass blíží k bretaňským Tri Yann – možná nevědomky – zní nejpřitažlivěji. Na domácí poměry opravdu skočně, energicky a hutně. Skluzem k efektnímu vábení širokého publika na keltský textový opar a přiznáním inspirace u předcházejících zaměstnavatelů (nebo rovnou s jejich přispěním) už to bohužel sem tam zaskřípe zaměnitelností a neduhy čechokeltství. Některým skladbám navíc bude vyhovovat spíš koncertní pódium než poslech v obýváku.

Ale jinak, po druhdy objevném debutu Zoo, zjevila se další sympatická nahrávka neštítí se popově tesaných melodií a upřednostňující pořádný bigbít před pidlikáním.

Indies Records

Jiří Moravčík

Odkaz na Myspace.comWWW odkaz

Zpět