World Music - Malý průvodce světem world music

Bazar Savant (2006)

Lo´Jo

Emma Productions / PJ Music

30.11.2006 | Evropští politici tvrdí: multikulturalismus nefunguje. Musí na to prý jít jinak. Jak, to sami bohužel netuší. Zkrátka se v tom plácají.


Není divu. Podcenili své schopnosti, náboženskou různorodost, odlišné životní styly a naopak přecenili ohledy neberoucí, nuance soužití nerespektující, od stolu nalinkované dispozice, jak do evropského vědomí implantovat cizokrajné kultury. Otázka ale může být položena i jinak: proč se nepoučí u muzikantů? Neposlouchají třeba takové Lo´Jo? Francouzskou multikulturní kapelu představující unikátní směsici kabaretního šansonu, jazzu, tanga, poprocku, cikánských melodií, arabských a karibských rytmů a sofistikované elektroniky lehce přecházející v pouštní blues. „Hudba nemá rasu, nemá zemi. Sdílíme společnou vibraci času. Rozdíl je studnicí vědění,“ říká zpěvák a zakladatel Lo´Jo Denis Peán.

Kapelu, kterou prošly na stovky muzikantů z nejrůznějších kultur vede už přes dvacet let, tudíž ví co mluví. Desáté album navíc jeho slova potvrzuje. Imponuje na něm sebevědomost a lehkost s jakou se Lo´Jo pohybují v tolika stylech; drží se své filosofie, s níž jsou schopní komunikovat snad s každým, kdo je jakkoliv inspiruje a pobídne k větší zvědavosti. Pátrají po zvucích, vůních, pouličním hluku zapadlých regionů, inspirují je daleké cesty, zážitky z nichž transformují do vlastních představ o hudbě bez hranic. Energických písní naplněných Peánovými úvahami o smyslu dnešního světa. Odmítají přitom hvězdnost, kterou už jim odborníci dávno přiřkli: „Hrajeme jen rytmus, harmonii a pochybnosti naší vlastní reality.“ Navázaná přátelství dokáží zúročit: mezi hosty je na albu výrazně slyšet hlas Mina Walleta Oumara z tuarežské skupiny Tinariwen se kterou kdysi vymysleli Festival v malijské poušti. Arabská loutna oud v rukách Mehdi Haddaba z DuOud dobarvuje arabsko flamencový kolorit fantastické skladby Tu Benes, rastafarián Bunny Barrington Dudlej hřímá v Next Door to Paradoxe a od argentinského hráče na bandoneon Césara Stroscio se Lo´Jo nechávají poučit jak vykouzlit nebezpečně svádivé tango.

Lo´Jo jsou nekonformní kapelou v pohybu s tajnou imaginární představou o svébytné hudbě, krotitelé nasbíraných vjemů, ideální odpověď na skepsi politiků zabarikádovaných v Bruselu, kterým Peán vzkazuje: „Barvy cest kreslí obraz života.“

Emma Productions / PJ Music

Jiří Moravčík

Odkaz na Myspace.comWWW odkaz

Zpět