World Music - Malý průvodce světem world music

Voice Letter (2007)

Ersatzmusika

Asphalt Tango

07.08.2007 | Německý filosof Oswald Spengler kdysi širokou ruskou duši přirovnal k psychologickému chaosu, kde se Bůh pozvolna mění v ďábla.


Duši patřící Matičce Rusi, které prý hlavou neporozumíš a musíš ji pouze věřit, což uším bolševismem postiženým posluchačům zní dost hrůzostrašně, obzvlášť s vědomím, že pro ruské cary natož pro komunistické vrahouny lidský život přece nikdy nic neznamenal. Ostatně této tradice se drží také Putin, když vyzývá jakoby se zase tolik nestalo: “Zapomeňte na gulagy a padesát milionů mrtvých.“

Žít v Rusku nebude zřejmě žádný med, mimo něj ale také ne. Ukrajinské výtvarnici, zpěvačce, hudebnici a skladatelce Irině Doubrovskaje, žijící dnes v Berlíně, se vzpomínky na dobu před perestrojkou vracejí každou noc. Léta sbírala sovětskou anonymní i autorskou undergroundovou poezii a písničky a když se rozhodla je zveřejnit vyšlo z toho album utopené v melanchonii, osudovém nevěrstvu a nekonečném smutku připomínající v mnohém Skoumalovu geniální kolekci Poločas rozpadu. Vláčně odevzdaný, v jedné rovině se linoucí zpěv Iriny a Sergeje Varanzova, střídmý doprovod kapely s akordeonem a elektrickou kytarou pučí do zádumčivých obrazů, asociací na skutečné příběhy. „Máte možná pravdu, já skutečně vidím hudbu jako obrazy,“ říká Irina, zhudebňující ve skladbě Cranes (jeřábi) zoufalou prosbu neznámého vězně z gulagu aby letící ptáci doma pozdravovaly; ponurou atmosféru navíc zdůrazňuje waitsovské tango. Při vyprávění o obléhání Leningradu za druhé světové války nebo o Židovi, který než by se před bolševikem ponížil, tak se raději uchlastá se kapela Ersatzmusik složená z ruských, ukrajinských a estonských emigrantů přidává v pozvolných tempech podtrhujících veškerou absurditu smějící se a zároveň plačící ruské duše.

Jestli si vzpomenete na Abuladzeho film Pokání z roku 1984, na okamžiky ticha po skončení, kdy i diváci v bolševických Čechách nebojácně vstávali a tleskali, představte si, že sálem v tu chvíli zní Ersatzmusika s hlasem Iriny Doubrovskaje.

Asphalt Tango

Jiří Moravčík

 

Odkaz na Myspace.com

Zpět