Tell No Lies (2009)
Justin Adams & Juldeh Camara
Real World / Indies Scope Records
16.06.2009 | Bylo by nespravedlivé s ohledem na to, co anglický kytarista Justin Adams s gambijským griotem Juldehem Camarou už dokázali vyzdvihovat zeppelínovského Planta, ale tihle tři se od sebe poslední dobou skoro neodlepí a i když Plant se svým parťákům do natáčení desek nemotá, upřímné nadšení neskrývá: “Hoďte zbytek fúzí do šrotu, tohle je ta správná cesta.“
Ne nadarmo je dnes Adams Plantovým dvorním kytaristou, rozumějí si: rock´n´roll se podle nich zrodil u Mississippi a už tehdy měl západoafrickou příchuť. Oba upřednostňují drsnější tvář blues a blízké je jim území vykolíkované Muddy Watersem, Charlie Pattonem, Bo Diddleym a když chtěli nahlédnout hlouběji do historie, nerozpakovali se v roce 2003 sami ve dvou vydat do Mali na Festival v poušti zahrát si s Ali Farkou Tourem. Ostatně na vzniku unikátní akce má Justin Adams lví podíl.
Pochází z rodiny diplomata a mládí strávil na cestách po Jordánsku, Libanonu a Egyptě. Vyrůstal na poslechu The Clash, afrobeatu Feli Kutiho a sukovitého amerického blues, hlavně Mississippi John Hurta a Blind Willie Johnsona.
Odjakživa v hudbě ale hledal „svěží pastviny“. Dlouhá léta nejprve poctivě sloužil jiným: natáčel s Natachou Atlas, Sinéad O´Connor, Billy Braggem, Brianem Eno, Indigo Girl nebo Peterem Gabrielem. Odvahu myslet také na sebe, dostal ve skupině Invaders Of The Heart, založené stylově neposedným experimentátorem Jahem Wobblem. „Jah je fantastický chlapík. Trochu divoch, na mé dosavadní zkušenosti krapet nebezpečný. Liboval si v šokování a překvapeních. Měl jsem v jeho hudbě spoustu volného prostoru,“ říká Adams.
V Mali, během produkce alb Tinariwen a Lo´Jo objevil loutnu ngoni, jejíž suchý, pouštní zvuk se natrvalo usadil v jeho kytaře souběžně s jazzovými kudrlinkami, neúprosně rytmickým afrofunkem, řízným clashovským punkem a podle samotného Adamse, Rolling Stones track from Exile on Main Street
S nedoceněným debutovým albem Desert Road mu v roce 2000 pomohl respektovaný perkusista Salah Dawson Miller, původem Ir co vypadá jako Tuareg, žijící střídavě v Africe, Karibiku a v zaměstnání u 3 Mustapha 3, Phillipa Glasse či Dr.Johna. “Vysvětlil mi spřízněnost africké hudby ze severu se západní. Poskytl mi klíč k rytmům a já zničehonic zaslechl v africké hudbě John Lee Hookera a reggae,“ vzpomíná Adams na začátky společné kapely Wayward Sheiks.
Stíhalo ho jedno přirovnání za druhým: „anglický Ry Cooder“ nebo „směs Ali Farka Toureho, J.J.Calea a Marka Knoflera“. V zásadě nepřeháněla, když se ale k Adamsovi přidal zpěvák, skladatel a bývalý člen Infang Bondi Juldeh Camara z národa Fulani a poprvé na veřejnosti sputili za skřípotu jednostrunných houslí riti Camarou zpívané Fulani Coochi Man, tedy Dixonovu klasiku Hoochie Cocchie Man, došla představivost i těm nejvynálezavějším novinářům. Přitom je to jednoduché: narodila se další dráždivě inovativní, duchovně srostlá, vzájemně se inspirující hudební dvojčata, symbolizovaná, proč ne, dvojicemi Jagger/Richards, Lennon/McCartney, případně, a to asi sedí nejvíc, Plant/Page.
Splynuli ve fascinujícím hudebním jazycem, v němž je obtížné rozpoznat jestli je Adams větším Afričanem než Camara Zápaďákem.
Za album Soul Silence ještě s Millerem získali v roce 2008 cenu BBC Awards for World Music a stali se častými hosty Plantových koncertů. „Hodně improvizujeme na dané bluesové téma. Začnu zpívat,fouknu do harmoniky, Juldeh zvedne oči, kývne hlavou a já vím, že nám to půjde,“ říká legendární Zeppelíňák.
Podobně, už bez něho, vznikla také fantastická nová deska Tell No Lies, nazpívaná Camarou v jazyce Fulani a podpořené sboristkami. Housle ritti rvou nádherně uši, duchové marockého bratrstva Gnawů poskakují okolo západoafrických džinů, z oparu saharského mysticismu září úsměv Bo Diddleyho, Muddy Waterse těší, jak ho propašovali do afro-kubánského hybridu Banjul Girl, rtuťovitý Adams se kamkoliv vkrade se svou kytarou a Camara do Afriky vzkazuje:“Vyserte se na evropská víza, lodě měnící se v rakve a zůstaňte doma.“
Real World / Indies Scope Records
Jiří Moravčík