World Music - Malý průvodce světem world music

Best of 1986 – 2006

Estampie

Galileo / PJ Music

03.01.2007 | Michael Popp má za to, že středověká hudba nemůže být stará a neaktuální a to z prostého důvodu – nebylo jí po staletí skoro slyšet.


Něco o tom ví: v Salzburgu ji vystudoval  u Nikolause Harnoncourta, od 80. let vede takto zaměřenou německou skupinu Estampie a donedávna souběžně také elektro-středověké trio Qntal, s přehledem přehlušující gotiky Sisters of Mercy s The Mission dohromady. Po boku mu vždy stála fantastická, klasicky vystudovaná zpěvačka Sigrid Hausen alias Syrah  se specialistou na baroko, niněristou a zpěvákem Ernstem Schwindlem.

V počátcích to měli těžké: v prostředí, kde se jakýkoliv vybočující tvůrčí zásah nebo neadekvátní, tudíž neuctivý přístup k dodržovanému výkladu jak hrát středověkou hudbu, jim dogmatici hrozili pěstí – do té doby, než je poslali do háje a před konvenčností a historickou praxí upřednostnili vlastní, pro ně i pro  mladé publikum vzrušující cestu,  na níž si je brzy vyhledali avantgardní divadelní režiséři s nimiž se pustili do monumentálních komponovaných představení s indickými tanečnicemi. Sklidili za ně sice od ochránců starých pořádků zdrcující kritiku – „zdraví nebezpečná hudba“ – od liberálního přesvědčení ovšem neustoupili.

Výhradně akustická Estampie přenášející středověkou hudbu do jiné dimenze už několik let nazpět nezavírá dveře před vlivy z jiných kultur: na fiktivní cestě do Čingischánovy země se potkali s hudebníky a zpěváky z Mongolska, Iránu a Indie. Takto okořeněné středověké hudební mystérium nemohlo znít vzrušivěji.

Osmnácti skladbová kompilace ho bere v potaz podobně jako  úplné začátky Estampie a pozdější komponované projekty Ondas, Ludus Danielis nebo Fin Amor. Chybí pouze poslední: Al Andaluz, oslavě multikulturalismu se španělskými L´ham de Foc na půdoryse dávné muslimské říše.

Galileo / PJ Music

Jiří Moravčík

Odkaz na Myspace.comWWW odkaz

Zpět