World Music - Malý průvodce světem world music

Deus Et Diabolus (2007)

Al Andaluz Project

Galileo / PJ Music

04.12.2007 | Že středověká hudba nemusí odrazovat a znít vzrušivě už léta dokazují dvě skupiny upřednostňující při vší snaze o autentičnost hravější výklad: němečtí Estampie a španělští L´ham de Foc.


Společný projekt zaznamenaný v dominikánském klášteře le Cartuja poblíž Seville, nabízí ve strhujícím, monumentálním podání ojediněle retrospektivní pohled na hudbu vrcholného období muslimské říše Al-Andalus, v níž od 7. století docházelo k obrovskému hospodářskému a kulturnímu rozkvětu ovlivňujícímu celou západní Evropu. Symbolem Al Andalus už také navždy zůstane soužití a splývání tří kultur: arabské, židovské a křesťanské. Bez ohledu na náboženské cítění hudebníci, básníci, filosofové a vědci tehdy usilovali o nalézání té jediné pravdy.

Zatímco L´ham de Foc vedení multiinstrumentalistou Efénem Lópezem a zpěvačkou Marou Aranda prosluli interpretací sefardské a středozemní hudby, Michael Popp se s Estampii desítky let zaměřuje na střední Evropu. Multikulturní Al Andalus použili jako platformu, přesvědčivý důkaz slučování rozličných hudebních kultur na které se dnes rádo zapomíná. Fascinující, výhradně akustická nahrávka také stvrzuje, že arabské loutny, niněry, flétny a nejrůznější bubny s tamburínami mohou mít ve správně odhadnutém podání drtivou sílu hlasité rockové kapely. Obal alba láká třemi krásnými ženami, ve skutečnosti pastorálně opojnými pronikavými hlasy Al Andaluz: Mara Aranda, Sigrid Hausen a Iman al Kandoussi.

Galileo / PJ Music

Jiří Moravčík

Odkaz na Myspace.comWWW odkaz

Zpět