World Music - Malý průvodce světem world music

Rebel Woman (2008)

Chiwoniso

Cumbancha / PJ Music

09.02.2008 | Nejde o povolání do zbraně z časů boje za nezávislost, jakkoliv k tomu text úvodní skladby o ženách války svádí, rebelka Chiwoniso nás zve především na divoký taneční večírek, kde se ovšem namísto pamlsků podává realný obraz zpustošeného Zimbabwe. „Jsem jako zrcadlo, zpívám o tom, co vidím,“ říká ohnivá zpěvačka a hráčka na mbiru, starobylou drnkací skříňku, kterou nám představila Zuzana Novak.


Mbira je nezbytnou součástí tradičních duchovních obřadů národa Shona, co pomáhají spojovat s duchy předků, léčit, povzbuzovat a učit chápat okolní svět. V současné Zimbabwe to jde sice těžko a v kontrastu s děsivou situací této bývalé obilnice Afriky, totálně rozvrácené diktátorem Mugabem, působí hudba na albu Rebel Woman z pohledu Evropana infekčně optimisticky, připomíná vroucí afrofunkový kotel před vybuchnutím; až tolik Chiwoniso s mbirou svádí k bezhlavě hypnotickému tanci – letitému zimbabwskému léku na mizérii.

Rozpory mezi elegancí afropopu a balancovaním na pomezí intuitivní syrovosti Chiwoniso neřeší, coby takřka výhradní autorka upřednostňuje údernost – hudbou počínaje a ostrými texty konče - a podle toho k jednotlivým skladbám přistupuje.

Vzdává tu hold hvězdným písničkářským krajanům – disidentovi Thomasi Mapfumovi a rytmicky neodolatelnému Oliverovi Mtukudzimu (koneckonců jeho letitý bubeník Sam Mataure ovládl všechny skladby) – i jihoafrickému regionu: mezi hosty najdeme i veteránského kytaristu Louis Mhlanga (King Sunny Ade, Hugh Masekela). Na doporučení producenta Keitha Farquharsona přišli vypomoc také „členové rodiny labelu Cumbancha“: Ivan Duran, držitel ceny WOMEXU za záchranu hudby z Belize, klávesák Charles Eller a bubeník Rony Irwyn z Idan Raichel Project. Nehledejte v tom nějakou producentskou libůstku, ani snahu Chiwoniso rozběhnout se naproti mainstreamovým posluchačům, zkrátka má svou představu o moderním zvuku a dalekosáhlé zkušenosti. Narodila se ve Washingtonu ve významné hudební rodině, mládí prožila s Jamesem Brownem, Arethou Franklin, Mozartem nebo Rolling Stones, vystupovala s hip hopovou kapelou A Peace Ebony a coby bývalá manželka zimbabwského rastamana Andy Browna uměla skladby solidně rozhoupat do reggae. Má za sebou také spolupráci s Mari Boine, Sinéad O´Connor, Salifem Keitou nebo Habibem Koitém, tedy žádná vyjukaná africká holka, ale matadorka, co na tom, že alby šetřící – tohle je po dlouhé době teprve třetí, co natočila.

Pracovala na něm celé tři roky a když v Zimbabwe představila několik skladeb, především Matotsi, bědující nad situací v „zemi zlodějů“, zatkla ji policie. „Nechte nás být šťastný, nechte nás tančit,“ vzkázala Mugabemu než z obavy o život odjela do Spojených Států.

Rebel Woman, katapultující se okamžitě na první místo evropského žebříčku world music, je odvážné a určitě nejlepší nahrávka Chiwoniso, věřící, že hudba může spasit svět, tedy i její zemi.

Cumbancha / PJ Music

Jiří Moravčík

Odkaz na Myspace.comWWW odkaz

Zpět