World Music - Malý průvodce světem world music

Folkové prázdniny 2017

20.06.2017 | Festival proslulý neustrnulým objevováním pro našince neznámé a přesahové hudby z celého světa, zasazené do vstřícné atmosféry malého města, dobře si vědomého na čem neobyčejném se podílí.


Nemysleme zpětně pouze na silnou, zážitkovou hudební dramaturgii vyváženě počítající s "odpočinkovými" koncerty domách kapel. Festival stojí na obsáhlém celodenním programu, zahrnujícím workshopy se zahraničními hudebníky, nespočet interaktivních a výtvarných dílen pro malé i dospělé, Matějem Formanem báječně vymyšlený Divadelní den, konferenční Kolokvium, odpolední Rozpravy o hudbě, odpolední free koncerty, výstavy, výlety. Zkrátka pole působnosti je vám od božího rána otevřené: tempo pak na vás, štvance z vás Folkové prázdniny určitě neudělají.  A když park večer utichne, přesouvá se dění do kempu k ohni, kde se mládež s kytarami přirozeně prolne se zahraničními hvězdami do jednoho jamujícího chumlu, rozehnaného nezřídka až s ranním svítáním.

Kompletní program a informace o prodeji vstupene najdete ZDE

 

Reyfado Lisboa (Portugalsko)

Dvě zpěvačky - Sandra Correia a Matilde Cid - a zpěvák Pedro Moutinho doprovázeni tak jak je ve fado zvykem třemi kytaristy, přenáší na podium atmosféru klubů a kaváren z lisabonských čtvrtí  Mouraria, Alfama a Madragoa, kde se fado políbeno měsíčním světlem v 19. století zrodilo.  Připomenou navěky nedostižné portugalské fadisty: Amálii Rodrigues, Alfredo Marceneiro, Hermínia Silva…

Sam Lee & Friends (Velká Británie)

V současnosti nejzářivější hvězda moderního anglického folku, pro kterou prý setkání s britskými a irskými kočovnými travellery a Romy představovalo něco "jako objevení nového živočišného druhu". Zapáleného sběratele si pustili k tělu, což u majoritní společností opovrhovaných, vůči ní tudíž silně nedůvěřivých komunit, není běžné. Sam Lee se odvděčil tím nejpřirozenějším způsobem: začal zpívat jejich písně. A to způsobem, že Británii a světu spadla čelist.

Balkansambel (Slovensko)

Zdá se, že nejen mezi příznivci balkánské hudby, ale i mezi muzikanty došlo na názor, že méně je někdy daleko více a dozrál čas věnovat pozornost kapelám s puncem originality a hudbě, neupřednostňující takřka výhradně tanec bez práva na oddych. Na Balkánu i jinde ve světě se dnes cení kompoziční odvaha, takže i žilinské kapele dává větší smysl zahrnout do svého pojetí balkánské hudby vedle funky i slovenské tradiční písně, klasiku nebo Deep Purple a se zálibnou bravurou "preonačovat"  standardy Duke Ellingtona a Dizzy Gillespieho. Na albu Šlamastika si dokonce pozvala pověstné bulharské zpěvačky Evridika a skladatele a sbormistra Georgi Petkova.

 

Ranky Tanky (USA)

Bílá místa na cestovních mapách už neexistují, na tom se snad shodneme, ale co ta kulturní? Příklad skupiny Ranky Tanky z Charlestonu jen potvrzuje, že při hledání můžeme i dnes narazit na dosud utajené lokální poklady, jakým je například kreolská hudba gullah z Lowcountry - pobřežních regionů Jižní a Severní Karolíny a Georgie, zahrnující souostroví Sea Islands.

Muzsikás & Škampovo kvarteto (Maďarsko/Česká republika)

Dramaturgové za obzory hledících festivalů, někdy pro zvýšení atraktivity, nejčastěji ale s rozmyslem, vybízejí k nepravděpodobné spolupráci soubory, které by se za normálních okolností na jednom podiu nesetkali. Koho by třeba napadl společný koncert klasického Škampova kvarteta a maďarské tradiční skupiny Muzsikás, hrající ve strhujícím podání transylvánské verbuňky, zbojnické balady a židovské písně. Anthony Wilkinson, ředitel britského Wimbledon International Music Festival, průsečík nemusel hledat dlouho: hudba Bély Bartóka, Zoltána Kodályho a Leoše Janáčka.

Orkesta Mendoza (USA)

Hrají vše od Vlacha po Bacha, říká se o našich orchestrech a ne vždy to znamená pochvalu. Znáte to, na taneční zábavu dobrý, ale poslouchat takový orchestr doma z nahrávky, to může být někdy peklo. Hudebník a skladatel  Sergio Mendoza,  jeden z největších inovátorů arizonské hudební scény a  člen slavné skupiny Calexico, má pro orchestry s dechovou sekcí slabost a nadmíru s nimi splňuje oba požadavky, takže na jeho báječnou hudbu můžete tančit a zároveň ji s napětím poslouchat.

Na programu bude: cumbia, mambo, mariachi, rancheras, rock a jaké překvapení, tex-mex psychedelie. Vše zabaleno do názvu nového alba: Vamos A Guarachar! Po našem: pojďme tančit!

Fanfare Ciocarlia (Rumunsko)

V rychlosti nepřekonatelná predátorská romská dechovka pověstná tím, že za sebou nechává doslova taneční spoušť. Světoznámí explozivní dechaři z Rumunska totiž ohromují ďábelskou schopností přinutit lidi pohrdat zemskou gravitací. Na posledním albu navíc s pobídkou: Vzhůru na Mars!.

Lorcán Mac Mathúna: 1916 - Visionaries and Their Words (Irsko)

Hudebně-básnická připomínka irského Velikonočního povstání z roku 1916.

"Vždycky jsem obdivoval vizionářství a odvahu signatářů prohlášení, ale čím víc jsem zkoumal jejich životní příběhy a dílo, tím víc jsem toužil Visionaries and Their Words přenést do osobní roviny, a to nikoliv zprostředkovaně, ale skrze jejich texty a básně," řekl irský zpěvák prastarého stylu sean-nós Lorcán Mac Mathúna, který s hudebníky, zpěváky a hereci vytvořil hudebně-poetický cyklus zahrnující vedle hudby také mluvené slovo, recitaci a filmovou projekci odvíjející se z historie a životních příběhů dnešních irských národních hrdinů. 

Miramundo (Brazílie/Itálie/Španělsko)

Když se v Barceloně sejdou hudební světoběžníci z Itálie, Brazílie, Španělska a Mexika... Písničkář Luiz Murá z Brazílie, italský houslista Agostino Aragno, španělská zpěvačka Desirée Garcia Miras a mexický kontrabasista Ernesto Vargas, všichni dohromady kamarádi až za hrob, neprahnou po stylové čistotě: flamenco, bossa-nova,  mexické mariachi, samba, italské a romské písně nebo africké tradice mění v ideálně vyváženou směs, sloužící na podloží decentních rytmů výrazným melodiím.

Dreamers' Circus (Dánsko)

O čem se dá snít v cirkusu? Třeba o tom, jak tradicí zasažený muzikant k Mozartovi a filharmonii přišel. Dánsko-švédské trio patří do vlny evropské akustické hudby těkající mezi rustikální hrou a kompozičními ambicemi klasiků. Odvázaně, napínavě s nádechem romantismu a minimalismu a se sebevědomým rozběhem od výchozích, v Náměšti dobře známých bodů: Vołosi, Kroke a Spiro.

Nordens Tone  (Dánsko)

Tradiční písně, žalmy a balady ze všech skandinávských koutů se daly všanc prvotřídním jazzmanům a zpěvačce velké ráže Jullii Hjetland. Ta si dokonce troufla zpívat je v původních jazycích, protože jenom tak se prý Tónům severu (Nordens Tone) dostane možnosti rozzářit do všech jazzových a tradičních barev.

Elephant Revival (USA)

Transcendentální folk na způsob, když dojdou slova, promluví hudba. Akustický kvintet s námi nehraje žádnou mystifikační hru. Směsí indie folku, bluegrassu a  irsko-skotských melodií zato potvrzuje, co o něm hned v začátcích napsali: americana verze Pentangle. Vysokou devizou Elephant Revival jsou určitě hlasy - sólové i sborové - a přesvědčení: "Hrát jeden žánr, tak se unudíme."

Casey Driessen (USA)

Tenhle nekonvenční bluegrassový houslista zřejmě nebyl v božím plánu. S pětistrunným nástrojem, perkusivním funky stylem hry, neortodoxními nápady a neutuchající energií vás přivede okamžitě k úžasu nebo......když započítáme neodmyslitelné červené boty, k ještě většímu úžasu. 

Blick Bassy (Kamerun)

O zpěvákovi s éterickým falsetem, kytaristovi a spisovateli Blicku Bassym se ví už dlouho, teprve s posledním albem Akö a vystoupením na veletrhu Womex, naplno ohromil a to tak, že hodně. Bez přehánění: tak sofistikovaná a přitom hravě uvolněná fúze středoafrických tradic s evropským alternativním přístupem se slyší málo.

Vivien Zeller & Ursula Suchanek (Německo)

Beránci a vlci (Česká republika)

Jitka Šuranská Trio & Ženský sbor z Kudlovic & Sdružení nezávislých jazzmanů & Stará beskydská muzyka RukyNaDudy aneb Jak beránci a vlci hledali společnou řeč a našli ji mezi Beskydami a Slováckem. Beránci a vlci se v zámeckém parku zcela poprvé naživo představí v plné sestavě.

Struny nad Oslavou

Už jen kvůli tomu kolik houslistů se každoročně představí na Folkových prázdninách nemohla dramaturgyně Jitka Šuranská, sama mimořádná hráčka, s  houslemi  v projektu Struny nad Oslavou déle otálet. Casey Driessen bude reprezentovat americký bluegrass, Thyge Søndertoft Pedersen dánskou tradiční hudbu a Stano Palúch slovenskou, s přesahem do jazzu. "Přivítáme moderní a tvůrčí hráče, kteří nejen rádi překračují hranice žánrů, svým přístupem vlastně vytvářejí žánry zcela nové," láká Jitka Šuranská na společný a znovu se vším všudy ojedinělý koncert trojice skvělých houslistů a bylo by bláhové se na něj dopředu netěšit.

WWW odkaz

Zpět na titulní stranu