World Music - Malý průvodce světem world music

Marek Hlavica - Solitaire MH

08.09.2019 | Energií nabušený zpěvák a harmonikář Marek Hlavica vypouští páru na skvělém sólovém albu Solitaire MH


S kapelou ho pokřtí  ve čtvrtek 12. září 2019 v pražském Paláci Akropolis.

Marek Hlavica

Album se natáčelo v pražském studiu FAUST a produkce se ujal sám Marek Hlavica. Rozhodnutí natočit něco ze stále narůstajícího počtu nevyužitých písní odkládal Hlavica mnoho let. Zlom přišel ve chvíli, kdy Hlavicu opustilo několik kamarádů včetně bluesového souputníka Petera Jurkoviče. Ze všech odkládaných plánů zbyly jen řeči a popel v urně. Proto se Hlavica rozhodl oslovit svého kolegu ze Žáhy, renomovaného jazzového saxofonistu, multiinstrumentalistu, pedagoga a hudebního redaktora Jakuba Doležala. „Kdyby mě Kuba odbyl, že nemá čas, musel bych hledat jinde a kdoví, zda bych neztratil motivaci. Naštěstí mi věnoval spoustu času a nejspíše věřil, že to má smysl. Je to vytížený člověk, zodpovědný profík a jsem mu nesmírně vděčen,“ vzpomíná Hlavica na počátek projektu.

Po několika seancích ve zkušebně vznikl stručný záznam asi 35 písní, ze kterých pak Hlavica vybral 13 na desku. Drtivá většina těch, kteří se na nahrávání podíleli, už spolupracovala s Hlavicou v různých formacích (Radek Krampl, Petr Dvorský, Mirek Linhart, Jáchym Bašek, Pavel Razím, Karel Bárta, Jakub Doležal, David Babka). Specifické postavení má ve zvuku desky cimbál. Nahrál ho jeden z nejlepších hráčů na tento nástroj, uheršťskohradišťský Petr Gablas.

Solitaitre MH

Také texty jsou z Hlavicovy dílny. Některé z nich se věnují fenoménům dnešní doby, jiné se zaměřují tradičně na vztahy. „Tentokrát jsem si chtěl dát na textech záležet. Když už do toho člověk investuje tolik úsilí i prostředkù, neměl by se spoléhat na to, že posluchač text neřeší,“ dodává Hlavica s tím, že texty vznikaly výhradně na hotové melodie.

Samotná nahrávka Solitaire MH obsahuje 13 stylově velmi pestrých písniček v angličtině. Texty pojednávají nejen o vztazích, ale také o fascinaci násilím, spasitelích dneška, raw food módě nebo agrese z nudy. Na nahrávání se podílelo více než 25 špičkových jazzových a rockových muzikantů. Specifickou roli hraje na albu cimbál použitý ovšem netradičním způsobem mimo folklórni tradici.

Album Solitaire MH vychází 12. září a poslouchat ho můžete ZDE

WWW odkaz

https://soundcloud.com/100promotion/sets/solitaire-mh/s-Kf4RL

Zpět na titulní stranu