World Music - Malý průvodce světem world music

Seedlings All (2018)

Josienne Clarke & Ben Walker

Rough Trade

26.08.2018 | Budete poslouchat docela jiný folk než je v Anglii běžné.


Kategorický názor puritánů - neblázněte, tohle v žádném případě není anglický folk - se u Josienne a Bena ocitá v protipólu ocenění a názorů kapacit: několik nominací a nakonec i vítězství v BBC Folk Awards, nebývalý úspěch v anketě magazínu fRoots o nejlepší světové album a osobně vyjádřené uznání od Roberta Planta, Cerys Matthews nebo Richarda Thompsona. A co nejvíc nadšení okolo dvojice podtrhuje? Že svá alba vydává u kultovního rockového labelu Rough Trade, kam ji přivedl sám majitel Geoff Travis, protože Josienne podle něho zkrátka píše „skladby, které uspořádají vaši vnitřní emocionální krajinu".

Odborníky nezaujali pouze velkolepým zvukem, lze se domnívat že všichni docenili hlavně jeho postupný vývoj původních akustiků v náročněji uvažující nadčasové skladatele a aranžéry. Skoro všechny skladby nového alba  složila Josienne. Přemýšlí v nich o svých nejistotách, strachu z neúspěchu a nafouklém uměleckém egu, kdy si pokládá otázku, jestli ji to všechno pořád stojí za to. Skladba Chicago pak vychází ze osobního zážitku. Po dlouhé a složité cestě přijeli na koncert do města a sotva se stačili připravit, už měli jít na pódium. Stihli to, jenomže v sále nikdo neseděl. Publikum zkrátka nedorazilo.

„Seděla jsem naštvaná na baru, popíjela bourbon a říkala si, tohle už nikdy, to nemáme zapotřebí. Pak jsem si ale uvědomila, že nepatříme mezi hvězdy, nejsme žádní Beatles a každý musí nějak začínat," popsala své rozpoložení Josienne.

(pro Český rozhlas)

Rough Trade

Jiří Moravčík

Odkaz na Myspace.comWWW odkaz

Zpět